ציידי החוויה.

האנושות מעולם לא קפאה על שמריה. מאז ומתמיד היה האדם לייצור מחפש ולומד. רבים יגידו שזהו גם סוד הצלחתה של האנושות. סקרנות בלתי נגמרת של חיפוש אחר חוויה שונה וידע נוסף. האדם מעולם לא הסתפק במלחמת ההישרדות הרגילה של הטבע אלא שאף וחשב על הדברים שמעבר. ציד פשוט ביער, חקלאות פרימיטיבית וחלשה – האדם לא התפשר. הוא פיתח, יזם והתקדם וכך הגיע לעשרות ומאות גילויים ופיתוחים שקידמו את החיים והעולם.

כיום, עם תחילתה של המאה ה-21 האנושות עדיין חיה, מצליחה ובועטת אך בעיקר מחפשת, ואולי יותר מתמיד. המהפכה התעשייתית, המיכון והטכנולוגיות המתקדמות שפרצו לחיינו בכמה עשרות שנים בודדות פתרו אותנו מחובות רבים שהטרידו את אבותינו. חובות של עבודות קשות וארוכות שמסתיימות כיום בחוויה קלילה של לחיצת כפתור. הזמן שלנו, סוף סוף, בידינו. כעת אנחנו נשארנו עם טרדה אחת בלבד... מה לעשות איתו?
כיום, יותר מתמיד, אנו עדים לאנשים מצליחים, מסודרים כלכלית ובעלי משפחות ותפקידים קהילתיים שאינם מתביישים לעצור את שגרת חייהם ולשאול: "ועכשיו מה?" אין ספק שהחיים שלנו נעשו יותר נוחים בעשרות השנים שעברו אך כעת אנו ניצבים מול שגרת היום המשמימה שלנו ומחפשים את החוויה שמעבר, את המשמעות. כסף, כבוד ושררה כבר אינם משחקים תפקיד משמעותי אצל אותם אלו ששבעו מהם די. האנושות מיצתה את תקופת הציד בכדי לשרוד.עכשיו אנחנו עדים לציידים חדשים המשחרים לטרף, ציידי החוויה.
מדובר באנשים צעירים ומבוגרים מכל שכבות האוכלוסייה. אנשים שמחפשים להתנסות בחוויה שתשאיר בהם טעם אחר. חוויה שבניגוד לחברותיה המצועצעות תעצים אותם ותיתן להם להרגיש קצת יותר קיימים ממקודם. ובעיקר... חוויה שתישאר.
וכמובן, בדיוק כמו בשיעורי הכלכלה, עם הביקוש מיד פורח ההיצע. השוק מלא בסדנאות חוויה למינהן. סדנאות מלאכה ויצירה, סדנאות תקשור, סדנאות ביו-פידבק... והרשימה עוד ארוכה. החוויה הפכה ללחמנייה החמה והטריה ביותר בשוק. השאלה היא רק איזו חוויה באמת תיכנס ללב, תאיר ובאמת גם תישאר?
ר' שלמה קרליבך אמר פעם: "אור אמיתי הוא כשהאור העמוק שנשאר בי נשאר איתי". בכדי שהחוויה באמת תיכנס ללב בכדי שהאור שלה באמת יחמם את הלב ויישאר – האור צריך להיות אמיתי. החוויה צריכה לבא באמת ממקום שלם ועמוק. אם ישנו זיוף הכי קטן... החוויה תתמוסס ברגע שירד עליה המסך וידליקו את האורות באולם. וזהו גם המבחן. אם המקום נשאר אצלך בלב ופועל את פעולתו – חזקה עליו שהוא אמיתי.

אחד המקומות שבוודאי עובר את מבחן האמיתיות בהצטיינות הוא, בלא ספק, העיר צפת. העיר צפת, בירת הגליל, מפורסמת בקסם אותו היא מטילה על כל העובר בשעריה. אין אדם שלא נכנס לצפת ויוצא כשהיה. יש משהו בחוויה הזו של הנוף עוצר הנשימה של הרי מירון בשילוב עם הקרירות הטהורה והאבנים החלקלקות של העיר שמשאיר בלב חותם בל ימחה.


צפת מציעה לבאים אליה מגוון יוצא דופן של חוויות מרטיטות ומטלטלות שהתרכזו כולן באורח פלא, תחת גג אחד. והאמת שאין זה מפתיע כלל. העיר צפת, עם ההיסטוריה הארוכה והמסתורית שלה, עם המסורות והסיפורים עוצרי הנשימה שהתחוללו ברחובותיה הצרים, אין זה פלא שדווקא בה בחר להשתכן הכישוף הזה של החוויה הצפתית. אין זה גם פלא שבה בחרו להשתכן כל כך הרבה מחפשים רוחניים, אומנים ויוצרים שרק מעשירים את נופיה ואת המגוון של החוויה אותו היא יכולה להעניק.

כיום בצפת, מעבר לאתרים ההיסטוריים דוגמת בית העלמין העתיק, בתי הכנסת ובעיר העתיקה בכלל, שרק בהם די בכדי למצוא עושר של חוויה והתעצמות, פועלות עשרות סדנאות של יוצרים, הוגים ואומנים. סדנאות משחק, כתיבה יוצרת, מיסטיקה וקבלה ועוד עשרות רבות של סדנאות חוויה רבות.

גם אין זה פלא כלל שכבר שנים רבות שציידי חוויה רבים מציפים את רחובותיה בכדי למצוא מרגוע לנפשם המחפשת. רק עיר עם עבר כל כך עשיר ועם הווה כל מפתיע וססגוני יכולה באמת לתת מענה אמיתי לאותם מחפשים רוחניים. רק עיר עתיקה ואמיתית כל כך יכולה לספק חוויה שתתאים למידותיהם של צייד החוויה העייפים שבאים בשעריה.
צפת מכילה עושר אנושי נדיר. צעירים וזקנים, דתיים וחילונים, אומנים, אנשי עמל ואפילו כמה הוזים... כולם חיים יחדיו בהרמוניה שניתן לראות רק במקום אחד... בעיר צפת.

החוויה בצפת זורקת את המטייל אל תקופות אחרות מטלטלת אותו ממאה זו למאה אחרת ומהאחרת לאחת לפניה... הכול במעבר זריז בין רחובות, שלטים ואריחי חרס צבעוניים.

החוויה בצפת מערבבת ידע היסטורי מרתק, צלילים, טעמים וריחות שונים ומגוונים אבל יותר מכל החוויה בצפת פותחת את הלב. פותחת אותו להרגיש גם דברים שמעבר. מחממת את הלב עם אור אמיתי ועמוק. כל כך אמיתי וכל כך עמוק שהוא נשאר איתך לתמיד.